Kominek w domowym salonie – czy to faktycznie jest możliwe?

Dla sporej grupy ludzi z nas możliwość spoczynku przed kominkiem, z wesoło skrzącym ogniem to absolutnie marzenie. Sytuacja taka to prawdziwe uosobienie romantyzmu i domowego ciepła. Sytuacja poskromienia ognia dla swoich potrzeb okazało się dla wielu osób wiekowym sukcesem, nic dziwnego, że nawet po rozpowszechnieniu się prądu chcemy nadal mieć ogień w zaciszu domu. Z wyjątkiem wspomnianego wcześniej romantyzmu i właściwości świetlnych niesie on bowiem bardzo pożądane ciepło. Nawet w epoce ogrzewania typu centralnego.

Kominek na dzień dzisiejszy

Jeszcze nie tak dawno murowany kominek w domu był naprawdę pewnego typu wyznacznikiem prestiżu społecznego i kojarzył się jedynie z przywilejem dla bogatych. Obecnie produkowane kominki to mnóstwo nowocześnie pomyślanych oblicz. Firmy takie jak projektowanie kominków zasypują nas oryginalnymi propozycjami dla domowego ogniska i mogą czasami przyprawić o niezły zawrót głowy.

Postaw na funkcjonalne i minimalistyczne rozwiązania

Kominek w sposób wręcz znakomity dopasuje się do każdego rodzaju wnętrza, a raczej można go dopasować. Poza tym ogień przyciąga i wieczorem nawet najbardziej zagorzali wielbiciele gier komputerowych przyjdą przed nim posiedzieć. To wyjątkowe ciepło.

Ale są też pewne minusy

Najbardziej oczywistym jest to, że ogień w domu to zawsze zagrożenie pożarowe i z trzeba ostrożnie podchodzić do kominka, zwłaszcza kiedy mamy małe dzieci. Kolejna rzecz to skonstruowanie właściwej wentylacji, najlepiej jeszcze przed rozpoczęciem budowy domu, jeśli już jest za późno trzeba przewiercać się do piwnicy aby znaleźć odprowadzenie dla dymu i nie dopuścić do zbyt wysokiego stężenia czadu. Tak czy inaczej gdy mamy kominek, często trzeba wietrzyć pomieszczenia i komin. Nie tylko mając na uwadze przepisy, ale przede wszystkim ze względu na bezpieczeństwo.

Jest rozwiązanie

Jeśli nie możemy sobie pozwolić na tradycyjnie działający kominek to w alternatywnym ujęciu możemy skorzystać zawsze z kominka elektrycznego lub na paliwo płynne. Do wyboru są również specjalnego typu ekrany, wyświetlające płomienie.